Şırnak Üniversitesi Özel Yetenek Sınavı - Besyo 2018

Şırnak Üniversitesi Özel Yetenek Sınavı - Besyo 2018

7 Temmuz 2018,Cumartesi

Şırnak Üniversitesi Bu yıl ilk defa alım yapacağı için ilk önce sınav şekli olan özel yetenek sınavı koordinasyon parkurunu yayınlamıştır. Yakın bir zaman içerisinde Kılavuzunuda Açıklayacaktır.

1.Bölüm: Aday, tamamen ense ve sırt üzerinden öne doğru yuvarlanarak minder üzerinde 2 adet öne takla atar. Öne takla hareketi ayakta başlayıp ayakta bitecektir. Yan veya omuz üzerinden dönüşler, minder dışındaki taklalar veya öne takla esnasında ayağın minder dışına temas etmesi durumunda, geçersiz sayılır. Geçersiz harekette aday gözetmenin “tekrar” ikazı üzerine hareketi doğru yapmak için tekrar eder.

2.Bölüm: Aday, yüzü denge tahtasına dönük çift ayakla havada 360 derece dönerek (burgu) yine yüzü denge tahtasına dönük olacak şekilde yere çift ayak basarak burgu hareketini tamamlar. Dönüş sırasında adayın ayaklarının birinin veya tamamının minder dışına çıkması veya kendi etrafında 360 dereceyi tamamen dönememesi durumunda hareket tekrar edilecektir.

3.Bölüm: Aday, 60 cm yükseklikteki denge aletinin üstünden (denge aletinin başında yer alan işaretli alanın üzerine ya da gerisine basarak başlayıp, denge aletinin sonunda yer alan işaretli alanın üzerine ya da daha ilerisine basarak bitirmek şartıyla) yürüyerek ya da koşarak geçer. Denge üzerinden erken düşülmesi ya da belirlenen kurallara uyulmaması durumunda başa dönülür ve hareket tekrar edilir.

4.Bölüm: Aday, kasada bulunan futbol topunu işaretli alana koyup 5 tane slalom arasında top sürme (dribbling) yapar. Top sürme bittikten sonra aday futbol topunu slalomun sonundaki kasaya koymak zorundadır. Aday, topu kaçırması durumda slaloma kaldığı yerden devam eder.

5.Bölüm: Aday, kasada bulunan basketbol topunu alarak işaretli alandan başlayarak top sürmeye başlar ve 5 tane slalom çubuğu arasından top sürme (dribbling) yapar. Top sürme bittikten sonra aday basketbol topunu slalomun sonundaki kasaya koymak zorundadır. Aday, topu kaçırır, steps ya da topu taşır ise slaloma kaldığı yerden devam eder.

6.Bölüm: Aday, kasa içerisinde bulunan voleybol topunu havaya atarak 2 metre mesafedeki belirlenen çizginin gerisinden duvara ardı ardına 3 manşet pas yapar ve dönen topu havada tutarak kasa içerisine koymak zorundadır. Manşet pas esnasında adayların ayakları belirtilen çizgiyi geçmemeli, top yere düşmemeli ve 3 manşet pas kesintiye uğramamalıdır. Bu kuralların ihlal edilmesi durumunda istasyon en başından tekrar edilir.

7.Bölüm: Aday, duvardan 4 m uzaklıkta ve kasanın içinde bulunan hentbol topunu, engelin arkasından duvara ardı ardına tek elle olmak üzere 3 defa atar ve çift elle 3 defa topu havada tutar ve 3. şutun sonunda topu havada çift elle tutarak kasaya koymak zorundadır. Şut esnasında adayların ayakları belirtilen çizgiyi geçmemeli, top yere düşmemeli ve 3 hentbol şutu kesintiye uğramamalıdır. Bu kuralların ihlal edilmesi durumunda istasyon en başından tekrar edilir.

8.Bölüm: Aday, yerden 30 cm yüksekliğindeki sıçrama sırasının üzerinden 5 sağa 5 sola olmak üzere toplam 10 sıçrama yapar. Sıçramaların çift ayakla yapılması zorunludur. Sıçramaya başlama yeri ve sıçrama bölgesi denge tahtasının üzerinden olmak koşulu ile serbest bırakılmıştır.

9.Bölüm: Aday, 2 metre aralıklarla konulmuş 60 cm, 100 cm ve 60 cm yüksekliğindeki üç engelin birincisinin üzerinden, ikincisinin altından ve son engelin üzerinden geçmek zorundadır. Engel geçişi sırasında engellerden herhangi birisini deviren aday, engeli kendisi düzeltmek ve devrilen engelin başından teste devam etmek zorundadır.

10.Bölüm: Aday, aralarında 10 metre mesafe olan hunilerin etrafından koordinasyon parkurunda çizilmiş olan oklar yönünde ilerleyerek koşularını en kısa sürede tamamlamaya çalışır.

Not: Kılavuzu Çok Yakında Yayınlanacaktır.

Şırnak Üniversitesi
Şırnak Üniversitesi
Sınav Tarihi
Sınav Sistemi
Özgeçmiş
Bölümler Kontejan
Baraj Puanı
Kimler Düşünebilir
Düzenleyen
Ömer ÖZEN

www.besyohazirlikkurslari.com

Şırnak Üniversitesi Özel Yetenek Sınavı - Besyo 2018

23 Temmuz 2018,Pazartesi

Online Kayıt: 3 Ağustos – 9 Ağustos 2018

Ön Kayıt İlanı Tarihi: 10 Ağustos 2018

Sınav Tarihi: 13 Ağustos – 15 Ağustos 2018

Kontrol Tarihi: 16 Ağustos 2018

Sonuç Tarihi: 18 Ağustos 2018

Sınav Sistemi: Koordinasyon

Baraj Puanı: 180 puandır.

Kontejanlar

Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi

36 Erkek 20 Bayan 4 Milli Sporcu

Şırnak Üniversitesi Özel Yetenek Sınavı Koordinasyon Parkuru

1. İstasyon: 2 kere minder üzerinde öne takla

2. İstasyon: 360 derece havada dönüş

3. İstasyon: Denge aleti üzerinde koşu veya yürüyüş

4. İstasyon: Futbol topu ile slalom arasında dripling

5. İstasyon: Basketbol topu ile slalom arasında dripling

6. İstasyon: Voleybol topu ile duvarda belirlenen alana 3 adet manşet pas

7. İstasyon: Hentbol topu ile duvarda belirlenen alana 3 defa temel atış yapar.

8. İstasyon: Sıçrama tahtası üzerinde 5 sağa 5 sola toplam 10 adet sıçrama yapar. Çift ayak

9. İstasyon: Üstten – Alttan – Üstten engel geçiş

10. İstasyon: 10 metre aralıkla konulan huniler etrafında belirlenen noktaya doğru koşu yapar.

Şırnak Üniversitesi
Şırnak Üniversitesi
Sınav Tarihi

13 Ağustos – 15 Ağustos 2018

Sınav Sistemi
Koordinasyon
Özgeçmiş
Bölümler Kontejan

Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi
36 Erkek 20 Bayan 4 Milli Sporcu

 
Baraj Puanı
180 puandır.
Kimler Düşünebilir
Baraj puanını geçen koordinasyonunu iyi yapabilecek adaylara önerilir.
Düzenleyen
Ömer ÖZEN

www.besyohazirlikkurslari.com

BENZER KILAVUZLAR