Niğde Ömer Halisademir Üniversitesi

Niğde Ömer Halisademir Üniversitesi

22 Aralık 2017,Cuma

Beceri-Koordinasyon Parkuru

1.İstasyon (Kasa üzerinden geçiş): Bu istasyonda başlangıç fotoselinin arasından geçen aday cimnastik kasası üzerinden takla atarak geçecektir. (bkz. Şekil 1).

2. İstasyon (sıçrama/çabukluk): Bu istasyonda belirli aralıklarla denge aleti sağ ve sol yanına dizilmiş 7 adet engel yer almaktadır (bkz. Şekil 1). Aday bu istasyonda önce sol taraftaki 1. ve 2. Engelin üzerinden, sonra sağ tarafa geçip 3. Ve 4. Engelin üzerinden,sonra sol tarafa geçip 5. Engelin üzerinden, sonra sağ tarafa geçip 6. Engelin üzerinden, sonra sol tarafa geçip 7. Engelin üzerinden geçerek istasyonu tamamlayacaktır. Engel geçişleri ve denge aleti üzerinde yapılan sağdan sola /soldansağa geçişler çift ayak sıçrayarak ve engelleri devirmeden yapılacaktır. Engel geçişini eksik yapan veya yukarıda belirtilen sırayla yapmayan, engeli deviren ya da tek ayak sıçrayarak geçen aday, hata yaptığı engel başlangıcına dönerek istasyon geçişini kurallara uygun bir şekilde tamamlayacaktır. Bu istasyonu başarıyla tamamlayan aday 3. İstasyona geçecektir.

3. İstasyon;(Duvarda paslaşma): bu istasyonda cimnastik kasası ve üzerinde bir adet basketbol topu yer alır. Aday bu istasyonda kasanın üzerinde duran basketbol topunu kasanın gerisinden (arkasında) durarak (kasanın yanına yada önüne geçmeden) karşıdaki duvara 5 (beş) kez çift elle atıp tutacaktır. (bkz Şekil 1) duvara atılan top her seferinde aday tarafından tutulduktan sonra tekrar atılacaktır. (voleybolda parmak pas gibi yapılmayacaktır.) atışlar sırasında topu elinden kaçıran aday topu tutarak atış noktasından tekrar atış yapar. 5. Atıştan sonra topu kasanın üzerine koymak zorunludur. Top atışını eksik yapan, kuralına uygun yapmayan veya 5. Atıştan sonra topu yerine koymayan/düşüren aday bu eksiklikleri tamamlamadan 4. İstasyona geçemez.

4. İstasyon: Bu istasyonda 6 adet kare şekildeki gibi yerleştirilmiştir (bkz. Şekil 1). Aday 1. kareden başlayarak her karenin içine sırasıyla ve tek ayak basarak istasyon geçişini yapacaktır. Aday kurallara uygun olarak basmadan geçtiği kareyi geri dönerek kurallara uygun olarak geçişini yapar.

5. İstasyon (Sprint): 4. İstasyonu tamamlayan aday önüne gelecek olan huninin (bkz.Şekil 1) dış kenarından (ok yönünde) geçerek sprint alanının sonundaki huninin dışından dolanarak (ok yönünde) üçüncü huninin iç kenarından geçecektir.

6. İstasyon (sağlık topu taşıma): Bu istasyonda 4 farklı renkte karışık dizilmiş 4’erli sıra halinde 8 adet kasa bulunmaktadır. Bir sıradaki 4 kasanın her birinde o kasa renginde 4 adet sağlık topu bulunmaktadır (bkz. Şekil 1). Aday bu kasaların içinde bulunan topları karşı sıradaki aynı renk kasaya teker teker elde taşıyacaktır. Toplar mutlaka kasanın içine konacaktır. Top taşımayı yukarıdaki kurallara uygun yapmayan aday bu eksiklikleri giderdikten sonra diğer istasyona geçebilecektir. Bu istasyonu tamamlayan aday önüne gelecek olan huninin (bkz. Şekil 1) dış kenarından (ok yönünde) geçerek 7. İstasyona gelecektir.

7. İstasyon (Slalom Geçişi): Bu istasyonda belli aralıklarla çapraz olarak sıralanmış 5(beş) adet slalom çubuğu yer almaktadır. Aday bu istasyonda hiçbir slalomu düşürmeden sıra ile slalomlar arasından geçerek istasyon geçişinin tamamlayacaktır (bkz. Şekil 1). Slalom geçişini eksik yapan, slalom çubuğunu düşüren aday o çubuktan itibaren slalom geçişini kurallara uygun bir şekilde yapmak zorundadır.

8. İstasyon (Çift Ayak Sıçrayarak Engel Geçişi): Bu istasyonda şekildeki gibi (bkz. Şekil1) dizilmiş 4 adet engel yer almaktadır. Aday bu istasyonda yer alan engellerin üzerinden sırasıyla (engelleri devirmeden ) ve çift ayak sıçrayarak geçecektir (bkz. Şekil 1). Aday 1. Engelden başlayarak saat yönünde art arda 5 sıçrama yaptıktan sonra engel geçişini tamamlar. Engel geçişini eksik yapan, engeli deviren ya da tek ayak sıçrayarak geçen aday, hata yaptığı engel başlangıcına dönerek istasyon geçişini kurallara uygun bir şekilde tamamlayacaktır.

9. İstasyon (Paralel Bar Geçişi): Bu istasyonda 1 adet, bar yükseklikleri farklı ayarlanmış paralel bar yer almaktadır. Bu istasyona gelen aday ilk paralel barın altından geçip içine girerek, diğer paralel barın üzerinden atlar. Aday ilk paralel barının altından, diğerinin ise üstünden geçmek zorundadır. Yüksek olan paralel barına çıkarken ve oradan aşağıya atlayışta adaylar el ve ayaklarını kullanabilir. Karın dönüşü ile paralel bardan geçiş kural dışıdır. Bu durumda hareket baştan tekrarlanır. İstasyonu geçen aday süratle varış fotoselinin arasından geçerek parkuru tamamlar.

Önemli Not: Giriş ve çıkıştaki kronometreleri başlatmak ve durdurmak adayın sorumluluğundadır. Fotosellerinarasından belli bir yüksekliktengeçilmedikçe elektronik kronometrebaşlamaz ve durmaz. Parkurda yapılan hareketler tehlike içermektedir. Doğabilecek sakatlıklardan dolayı sorumluluk adayların kendisine aittir.

Niğde Ömer Halisademir Üniversitesi
Niğde Ömer Halisademir Üniversitesi
Sınav Tarihi

31 Temmuz 2017

Sınav Sistemi
2 Aşamalıdır. 1. Aşama YGS Ön elemedir.Kontejanın 5 katı geçer. 2. Aşama Koordinasyon Parkuru
Özgeçmiş
Bölümler Kontejan

Beden Eğitimi Bölümü 

22 Bayan 32 Erkek 6 Milli

Antrenörlük Bölümü

24 Bayan 37 Erkek 7 Milli 2 Engelli

Antrenörlük Bölümü İ.Ö.

24 Bayan 37 Erkek 7 Milli 2 Engelli

 

Baraj Puanı
200 Puandır. MS & SL 150 Puandır.
Kimler Düşünebilir
OBP Puanı yüksek YGS'si normal 2. Aşamaya geçebilecek adaylara önerilir.
Düzenleyen
Ömer ÖZEN

www.besyohazirlikkurslari.com

BENZER KILAVUZLAR