Nevşehir Üniversitesi

Nevşehir Üniversitesi

22 Aralık 2017,Cuma

Beceri-Koordinasyon Testi Parkuru

İstasyon 1: Çapraz Adımlama

Çapraz şekilde yerleştirilmiş dairelerden hızlı adımlarla geçilerek çapraz adımlama istasyonu tamamlanır.

İhlaller:
• Adımlama sırasında herhangi bir daire atlanırsa, aday herhangi bir dairenin içine çift ayakla basar ya da daire dışına basarsa adayın hareketi tekrar baştan yapması istenir.

• Adımlama sırasında istasyonun bütünlüğünü bozacak şekilde, dairelerin yerini değiştirirse, adayın istasyonu düzeltip hareketi tekrar etmesi istenir. Aday bu şekilde devam etmek istemezse beceri-koordinasyon testinde hakkını kullandığı kabul edilir ve test sonlandırılır.

İstasyon 2: Denge Aletinden Geçme
Aday harekete denge üzerinde ve yerde işaretlenen başlama çizgisinin gerisine basarak başlar ve hareketin denge üzerinde ve yerde işaretlenen bitiş çizgisinin ilerisinde (vücudun tamamen geçmesi şartıyla) bitirir. Denge aletinin yerden yüksekliği kadınlarda 50 cm, erkeklerde 65 cm olacaktır.

İhlaller:
• Başlangıç çizgisinin ilerisinden harekete başlayan veya bitiş çizgisinin gerisinden önce dengeden düşen veya inen aday, harekete baştan başlamak zorundadır.

• Aday denge aletine hiçbir şekilde ellerinden destek alarak çıkamaz.

 (A) Başlangıç kapısı

(1) Çapraz adımlama

(2) Denge aletinden geçme

(3) Öne takla

(4) Spor tırmanış duvarından geçme

(5) Topları yer değiştirme

(6) Çift ayakla öne doğru 5 kez sıçrama

(B) Bitiş kapısı

İstasyon 3: Öne Takla
Eller minder üzerine yerleştirilip beden ayaklarla ittirilerek, sırt mindere temas edecek şekilde ayaklar hızla karna çekilerek öne takla istasyonu tamamlanır.

İhlaller:
• Öne taklada vücudun herhangi bir bölgesinin minderin sağından ve/veya solundan dışına taşması veya çıkması halinde adayın hareketi tekrar etmesi istenir.

• Öne taklada eller ve sırt bölgesi mutlaka mindere temas etmelidir. Aksi takdirde adayın hareketi tekrar etmesi istenir.

İstasyon 4: Spor Tırmanış Duvarından Geçme
Aday bu istasyonda 5 metre genişliğinde olan spor tırmanış duvarında yaklaşık olarak yarım metre aralıklarla yerleştirilmiş olan el ve ayak tutamaklarını kullanarak duvarı geçer.Ayak tutamakları yerden yaklaşık olarak 25 cm yukarıya yerleştirilir. El tutamakları ise kadın ve erkeklerin rahat ulaşabileceği yükseklikte yerleştirilir. Spor tırmanış duvarında başlangıç ve bitiş yerlerini açık olarak belirtmek için, bu istasyonun başına ve sonuna antrenman çubukları yerleştirilir. Ayrıca yere işaretleme de yapılabilir. Adayın bu işaretlemelere uyması gerekir.

İhlaller:
• Aday spor tırmanış duvarından geçerken her iki ayağından bir tanesi yere değdiği taktirde bu istasyonun başına gelerek, istasyonu tekrarlar.

İstasyon 5: Topları Yer Değiştirme
Dikdörtgen bir kutu içerisindeki bölmelere yerleştirilmiş basketbol (B), futbol (F), voleybol (V) ve hentbol (H) toplarının, bu kutunun paralelinde bulunan bir başka dikdörtgen kutu içerisindeki bölmelere tek tek yerleştirmesiyle istasyon tamamlanır.

İhlaller:
• Toplar çapraz olacak şekilde yerleştirilmezse adayın doğru yerleştirmeyi yapması istenir.

• Yerleştirilen herhangi bir top kutu içerisinden çıkarsa, adayın topu alarak kutu içerisine yerleştirmesi istenir.

İstasyon 6: Çift ayakla öne doğru 5 kez sıçrama
50 cm yüksekliğinde ve aralıklarla dizilmiş olan 5 adet engelin üzerinden öne doğru çift ayakla yapılan sıçramalar ve konmalar sonrası istasyon tamamlanır.

İhlaller:
• Her sıçrama ve konmadan sonra iki ayak da yere aynı anda temas etmediği takdirde hakem tarafından kurallara uygun oluncaya kadar sıçrama ve konma hareketi adayın, en son hata yaptığı yerden itibaren tekrar ettirilir.

• Sıçrama ve konmalar sırasında istasyonun bütünlüğünü bozacak şekilde, engeller yer değiştirir ya da devrilirse, adayın istasyonu düzeltip hareketi tekrar etmesi istenir. Aday bu şekilde devam etmek istemezse beceri-koordinasyon testinde hakkını kullandığı kabul edilir ve test sonlandırılır.

Nevşehir Üniversitesi
Nevşehir Üniversitesi
Sınav Tarihi

20-22 Haziran 2017

Sınav Sistemi
3 Aşamalıdır. 1. Aşama Özgeçmiş 2. Aşama Sürat testi 3. Aşama Koordinasyon testi.
Özgeçmiş
Var
Bölümler Kontejan
Beden Eğitimi Bölümü 21 Erkek 21 Bayan 8 Milli 5 Yabancı

 

Baraj Puanı
180 Puandır. MS&SL 160 Puandır.
Kimler Düşünebilir
Basvuru olan her Özgeçmişli adaylara önerilir fakat Özgeçmiş Puanı 35 Puanın üstündeyse normal derecelerle okulu kazanmanızı kolay hale getirir diğer normal özgeçmişli adaylarda iyi dereceler ve normal YGS ile girdiği gözlemlenmektedir.
Düzenleyen
Ömer ÖZEN

www.besyohazirlikkurslari.com

BENZER KILAVUZLAR