Kırıkkale Üniversitesi Özel Yetenek Sınavı - Besyo 2018

Kırıkkale Üniversitesi Özel Yetenek Sınavı - Besyo 2018

23 Temmuz 2018,Pazartesi

Ön Kayıt Tarihi: 1 Ağustos – 3 Ağustos 2018

Özgeçmiş Puanlama Tarihi: 6 Ağustos 2018

Sınav Tarihi: 7 – 8 Ağustos 2018 Bayanlar 8 – 10 Ağustos 2018 Erkek Adaylar

Sonuçların Açıklanması: 13 Ağustos 2018

Asil ve Yedek Liste İlanı: 14 Ağustos 2018

Baraj Puanı: Normal Lise 210 Milli Sporcu ve Spor Lisesi 200 puandır. Engelli 100 puandır.

Kontejanlar

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü

24 Erkek 16 Bayan 5 Milli Sporcu 5 Engelli Sporcu

Antrenörlük Bölümü

16 Erkek 14 Bayan 10 Milli Sporcu 5 Engelli Sporcu

Rekreasyon Bölümü

20 Erkek 17 Bayan 3 Milli Sporcu 5 Engelli Sporcu

Kırıkkale Üniversitesi Özel Yetenek Sınavı Koordinasyon Parkuru

1. İstasyon: Dengeden Geçiş

Aday, denge aletinin üstünden, (denge aletinin başında yer alan işaretli alanın üzerine ya da gerisine basarak başlayıp, denge aletinin sonunda yer alan işaretli alanın üzerine ya da daha ilerisine basarak bitirmek şartıyla) yürüyerek ya da koşarak geçer. Denge üzerinden erken düşülmesi ya da belirlenen kurallara uyulmaması durumunda bu istasyonun başına dönülür ve hareket doğrusu yapılıncaya kadar tekrar edilir.

2. İstasyon: Engel Üstü Atış

Aday, ilk kasa içinde bulunan Basketbol topunu paralel bar üzerinden atıp, barın altından geçerek diğer tarafta tutar. Tuttuğu topu geri dönüp aldığı kasanın içerisine bıraktıktan sonra diğer kasadaki topu da aynı şekilde paralel barın üzerinden atıp, altından geçerek diğer tarafta tutar. Yine tuttuğu topu, aldığı kasanın içine bırakır. Aday, basketbol topunu kasanın içinden aldıktan sonra paralel barın altından geçerek, topu kasaların bulunduğu yöne doğru atamaz. Adayın bar üzerinden gelen topu tutamaması bir hata olarak kabul edilmez ancak adayın, yakalayamadığı bu basketbol topunu alıp, kasanın içerisine koyması zorunludur. Basketbol toplarının herhangi bir sebeple kasa içinden çıkması durumunda tekrar yerine konması gerekir. Top ya da toplar kasanın dışında kalırsa aday, dışarıda kalan topları kasanın içerisine koymadan teste devam edemez.

3. İstasyon: Basket atışı

Aday, belirlenmiş mesafeye yerleştirilmiş basketbol topunu alarak istediği mesafeden potaya atış yapar. Sayı olduktan sonra topu yerine koyar. Topun panya ile çember arasına sıkışması durumunda yedek top kullanılır ve sayı olana kadar atış yapılır. Aday Sayı olduktan sonra topu yerine koyar. Aday topu yerine koymadıkça diğer istasyona geçemez.

4. İstasyon: Duvar Pası

Aday, duvardan yaklaşık 2 m uzaklıkta ve kasanın içinde bulunan 3 adet hentbol topunu, her birini ayrı ayrı atmak kaydıyla, engelin arkasından duvara atar ve tutar. Aday her bir topu duvara atıp tuttuktan ve bu topu, topu aldığı kasanın içerisine yerleştirdikten sonra diğer topa geçebilir. Duvara atılan her top mutlaka duvara temas etmelidir. Üçüncü top duvara atılıp tutulduğunda ve yerine yerleştirildiğinde bu istasyon tamamlanmış olur. Aday topu yerine koymadıkça diğer istasyona geçemez. Atılan topun duvara değmemesi durumunda top aday tarafından alınır ve atış yerinden tekrar edilir.

5. İstasyon: Öne Takla

Aday, bu istasyondaki Jimnastik minderi üzerinde 1 adet öne takla yapar. Yapılan öne taklanın teknik olarak doğru olup olmamasına dikkat edilmeyecektir. Ancak aday, öne takla yerine yana yuvarlanarak bu istasyonu geçemez. Yana doğru yuvarlanan aday tekrar öne takla yapmak üzere istasyonun başına döner. Öne taklayı yapmayan aday diskalifiye edilir. Bu istasyonda yuvarlanmayı engellemek amacıyla Jimnastik minderi yanlardan sınırlandırılacaktır. Unutmayınız ki nizami olarak yapılan öne takla, hareketin hızını arttıracak ve sizin lehinize olacaktır.

6. İstasyon: Engel Geciş

Bu istasyonda 2 adet engel bulunmaktadır. Aday sırasıyla birinci engelin altından, ikinci engelin üstünden geçer. Aday herhangi bir engeli düşürürse, düşürdüğü engeli yerine koymak ve hatalı yaptığı hareketi tekrar etmek zorundadır. Bu zorunluluğu yerine getirmeyen aday diskalifiye edilir.

Son istasyondaki hareketlerini de hatasız olarak tamamlayan aday, ileride bulunan bitiriş çizgisini de geçerek (Fotosel’i keserek) koordinasyon testini tamamlar. Fotosel’in altından ya da üzerinden geçerek fotosel’i durduramayan aday geri dönerek fotosel’i durdurmak zorundadır.

Kırıkkale Üniversitesi
Kırıkkale Üniversitesi
Sınav Tarihi

7 – 8 Ağustos 2018 Bayanlar 8 – 10 Ağustos 2018 Erkek Adaylar

Sınav Sistemi
Koordinasyon ve Özgeçmiş
Özgeçmiş
İsteğe Bağlı
Bölümler Kontejan
Öğretmenlik Bölümü 24 E 16 B 5 MS 5 Eng.
Antrenörlük Eğitimi Bölümü 16 E 14 B 10 MS 5 Eng.
Rekreasyon Bölümü 20 E 17 B 3 MS 5 Eng.

 

 

Baraj Puanı
MS ve SL 200 puan, NL 210 puandır. Eng. Aday 100 puandır.
Kimler Düşünebilir
Koordinasyonu çok iyi adaylara önerilir.
Düzenleyen
Ömer ÖZEN

www.besyohazirlikkurslari.com

BENZER KILAVUZLAR