Kars Kafkas Üniversitesi Özel Yetenek Sınavı - Besyo 2018

Kars Kafkas Üniversitesi Özel Yetenek Sınavı - Besyo 2018

21 Ağustos 2018,Salı

 Ön Kayıt Tarihi: 6 Ağustos – 10 Ağustos  2018

Evrak Teslimi: 6 Ağustos – 16 Ağustos 2018

Sınav Tarihi: 3 Eylül 2018

Baraj Puanı: Milli Sporcu ve Spor Lisesi 150 puan, Normal Lise 150 puandır.

Sınav Sistemi: Koordinasyon

Kontejanlar

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği

34 Erkek 26 Bayan 10 Milli Sporcu

Antrenörlük Bölümü

15 Erkek 12 Bayan 13 Milli Sporcu

Spor Yöneticiliği Bölümü

28 Erkek 22 Bayan 10 Milli Sporcu

Spor Yöneticiliği Bölümü İ. Ö.

28 Erkek 22 Bayan 10 Milli Sporcu

Kars Kafkas Üniversitesi Özel Yetenek Sınavı Koordinasyon Parkuru

1. İstasyon: Çıkıştan sonra yerdeki minderde öne düz takla atılarak 2. istasyona geçilir.

2. İstasyon: 3 adet farklı yükseklikteki engel çift ayak sıçrayarak 3. istasyona geçilir. (Adaylar tüm sıçramaları çift ayak ile gerçekleştirmeli ve engellere elle ya da ayakla temas etmemelidir. Engellerin geçişi sırasında engellerden herhangi birinin düşmesi halinde düşen engel aday tarafından düzeltilerek yeniden sıçrama yapılır. Aday sıçrama esnasında engeli kırar ise beceri koordinasyon parkurundaki o hakkını kullanmış ve sıfır puan almış olur. ) Erkekler için engel yükseklikleri: 1. engel: 45, 2. engel: 55, ve 3.engel 65 cm dir. Engeller arası mesafe 1 metredir. Bayanlar için engel yükseklikleri: 1. engel: 35, 2. engel: 45, ve 3.engel: 55 cm dir. Engeller arası mesafe 1 metredir.

3. İstasyon: Denge Aleti üzerinden bitiş noktasına kadar (kırmızı şerit) düşmeden geçilir. (Denge aletine uç kısımdan çıkılır ve elle temas edilmez. Aday bitiş noktasındaki kırmızı çizgiyi geçtikten sonra denge aletinden inmelidir. Denge aletinin üzerinden düşen aday tekrar başa döner.)

4. İstasyon: Kasa içerisinde bulunan Hentbol topu alınır. En az bir kere yere vurulur (Tip yapılır) ve aynı topla duvardan 1 defa pas yapılır. (Duvardan dönen topun yere düşmeden tutulması zorunludur). Dönen top havada tutularak yerden yüksekte olan kaleye isabetli bir gol atışı yapılır ve 5. istasyona geçilir. (Topun yere düşmesi durumunda topla yeniden duvar pası yapılarak kaleye gol atışı yapılır. Bir gol atılana kadar atışa devam edilir. Hentbol topunun bulunduğu yer ile duvar pas mesafesi 4 metre, kaleye şut mesafesi 7 metredir).

5. İstasyon: Kasa içerisinde bulunan voleybol topu havaya atılarak 3 m uzaklıktaki duvarla art arda 3 defa kesintisiz manşet pas yapılır, 3. pastan sonra dönen top havada tutularak kasa içerisine konulur ve 6. istasyona geçilir. (Manşet pas esnasında adayların vücudunun herhangi bir yeri belirtilen çizgi ile duvar arasındaki 3 metrelik alana temas etmemelidir. Topun istasyonun herhangi bir aşamasında yere düşmesi durumunda istasyonun başına dönülür.)

6. İstasyon: Futbol topu yerinden alınarak ayak içi vuruşla 2 metre mesafedeki duvarla 2 pas yapılır, ayak ile kontrol edilen topla başlangıç hunisinden başlanarak sırasıyla 1, 2 ve 3. Hunilerin etrafından dönülmek süretiyle parkurda belirtilen istikametlerde dripling (top sürme) yapılır. Dripling bitiminde 3 nolu huniden dönülerek adayın kendi istediği mesafede 2 m genişliğinde, 1,5 m yüksekliğindeki kaleye bir isabet şartı ile şut atılır ve 7. istasyona geçilir (Slalom bitirilip şut atılana kadar aday topa elle temas edemez. Ancak ilk şutun gol olmaması durumunda aday aynı ya da yedek topu eliyle düzelterek atışını gerçekleştirebilir. Kaleye bir isabet sağlanana kadar atışa devam edilir. Slalom sırasında aday hangi engel arasında hata yaparsa hata yapılan yerden tekrar slaloma devam edilir, slalomun başına dönülmez.)

7. İstasyon: Kasa içerisinde bulunan basketbol topu alınır, 2 metre mesafedeki duvarla 2 pas yapıldıktan sonra (2. Pastan sonra top tutularak kontrol altına alınır.) topla başlangıç hunisinden başlanarak sırasıyla 1, 2 ve 3. hunilerin etrafından dönülmek süretiyle parkurda belirtilen istikametlerde topun ilk alındığı yere kadar dripling (top sürme) yapılır ve top ilk alındığı kasaya bırakılır ve 8. İstasyona geçilir. (Slalom esnasında top sürme nizami olmalıdır. Slalom sırasında aday herhangi bir engel arasında hata yaparsa hata yapılan yerden tekrar slaloma devam edilir, slalomun başına dönülmez. Topun kasa içerisine bırakılması zorunludur. )

8. İstasyon:

a) Erkek Adaylar: 165 cm yükseklikteki parallel bar üzerinden iki kolunu kullanarak içten dışa doğru atlayış gerçekleştirir ve sol kol üzerinden aşılarak 9. istasyona geçilir.

b) Bayan Adaylar: 135 cm yükseklikteki parallel bar üzerinden iki kolunu kullanarak içten dışa doğru atlayış gerçekleştirir ve sol kol üzerinden aşılarak 9. istasyona geçilir.

9. İstasyon: Yüksekliği 60 cm ve birbirine uzaklığı 3,5 metre olan üç engelin; birinci engelin üstünden, ikinci engelin altından ve üçüncü engelin üstünden geçilerek istasyon tamamlanır ve 10. istasyona geçilir.

10. İstasyon: : Minder üzerinden öne düz takla atılarak, parkur çıkışındaki fotosel cihazının

arasından geçilerek parkur bitirilir.

Kars Kafkas Üniversitesi
Kars Kafkas Üniversitesi
Sınav Tarihi

3 Eylül 2018

Sınav Sistemi
Koordinasyon
Özgeçmiş
Bölümler Kontejan
Öğretmenlik Bölümü 34 E 26 B 10 MS
Antrenörlük Bölümü 15 E 12 B 13 MS

Spor Yöneticiliği Bölümü

28 E 22 B 10 MS

Spor Yöneticiliği Bölümü İ. Ö.

28 E 22 B 10 MS

 

 

Baraj Puanı
NL 150, MS ve SL 150 puandır.
Kimler Düşünebilir
Koordinasyonu çok iyi olan adaylara önerilir.
Düzenleyen
Ömer ÖZEN

www.besyohazirlikkurslari.com

BENZER KILAVUZLAR