Bursa Uludağ Üniversitesi

Bursa Uludağ Üniversitesi

18 Aralık 2017,Pazartesi

  1.        ÖZEL YETENEK UYGULAMA SINAVI

 Adaylar bu aşamada 4 testten diledikleri bir testi seçip yalnızca o teste gireceklerdir.Özel yetenek uygulama sınavı kamera ile kayıt altına alınacaktır.Testler;

1.1.  Sürat Testi - 30 m Koşu Testi

Bu testte adayın 30 metrelik bir parkuru kat etme süresi ölçülmektedir.Ölçüm elektronik fotosel ile yapılır.

Uyulması Gereken Kurallar:

 Ø 30 metre sürat koşusunun çıkışı ayakta ve çıkış çizgisinin gerisindeki 1 metrelik alan içerisinden her iki ayağın yerde olduğu pozisyonda başlanır.

Ø Her adayın sadece 1 (bir) koşu hakkı vardır. Bu testten adayın puan alabilmesi için erkek adayların en az 4.80 saniye, kadın adayların ise en az 5.30 saniyede koşmaları gerekmektedir. Adaylar bu değerlerden sonra puan almaya başlayacak ve en düşük (iyi) değere ulaşan aday öğrenciye göre sıralama gerçekleştirilecektir.

1.2.    Dayanıklılık Testi – 20 metre Mekik Koşusu

Aday test süresince 20 metrelik bir parkurun bir ucundan diğer ucuna doğru sürekli koşar. Test sırasında adayın koşu temposu bir CD’nin verdiği sinyaller ile sağlanır. Adayın, başlangıç hızı 8 km/ saat olan ve her dakikada artan ses sinyallerine uyması gerekir. Bu, adayın 20 m’ lik parkurun bitiş çizgisine ulaşması ile CD’den duyduğu sinyalin eş zamanlı olması anlamına gelir. Adayın, sinyal sesi geldiğinde Şekil 1’de belirtilen emniyet alanına en az bir ayağının havadan ya da yerden girmiş olması gerekir. Sinyal sesinin duyulduğu anda emniyet alanına en az bir ayağı ile giremeyen aday, görevli tarafından (Kırmızı ikaz bayrağı ile) uyarılır. Aday birinci uyarı sonrası temposunu artırarak sinyalden önce emniyet alanına girdiğinde birinci uyarısı iptal edilir. Üst üste 3 (üç) uyarı alan aday testi tamamlamış kabul edilir ve ikinci uyarıdaki mekik sayısı geçerli sayılır. Aday en az bir ayağıyla çizgiye basmadan bitiş çizgisini geçmelidir. Aday kapasitesinin elverdiği ölçüde kendisi bırakana kadar testi sürdürür. Sinyal çaldığı sırada emniyet alanına girmeden dönerek devam etmek isteyen veya parkur bitiş çizgisi dışına basmadan devam etmek isteyen aday (hata anında) uyarılır, uyarıya rağmen hatasını düzeltmeyen aday testi tamamlamış kabul edilir ve doğru olarak yaptığı en son mekik sayısı geçerli sayılır.

Kırmızı çizgi: Bitiş çizgisi

Kırmızı ve kalın mavi çizgiler arasında kalan bölge: Emniyet Alanı

 Testin değerlendirilmesi adayın 20'şer metrelik mekiklerden kaç tane yaptığına göre değerlendirilir. Adayın mekik sayısı giriş kartına görevliler tarafından yazılarak imzalanır. Erkek adaylar için en düşük değer olarak 80, kadın adaylar için ise 50’dir.Adaylar bu değerlerden sonra puan almaya başlayacak ve en iyi değere ulaşan aday öğrenciye göre sıralama gerçekleştirilecektir.

1.3.  Kuvvet Testi

Ölçümler dinamometre (Şekil 2) kullanılarak yaklaşık beş dakika ısınmanın ardından, denekler dizleri bükülü durumda dinamometre sehpasının üzerine ayaklarını yerleştirdikten sonra kollar gergin veya bükülü (adayın isteğine göre), gövde hafifçe öne eğik, elleriyle kavradığı dinamometre barını dikey olarak, maksimum oranda yukarı çekmektedir. Test iki defa tekrarlanır daha iyi derece kayıt edilir. Erkek adaylar için en düşük değer 75 kg, kadın adaylar için ise 45 kg ’dir. Adaylar bu değerlerden sonra puan almaya başlayacak ve en iyi değere ulaşan aday öğrenciye göre sıralama gerçekleştirilecektir.

1.4.  Koordinasyon Parkuru

Yedi bölümden oluşmaktadır. Bunlar;

 ·         Bölüm 1: Aday, fotoselin 1 metre gerisinde bulunan çıkış çizgisini geçmeyecek şekilde çizginin üzerine basarak/dokunarak “Hazır” ve “Çık” komutu ile fotosellerin arasından geçerek teste başlayacaktır.

·         Bölüm 2: Aday, uzaklıkları işaretlenmiş altı kulenin/slalom direklerinin her birinin aralarından geçerek slalom koşusunu tamamlar.

Hatalar: Aday istasyon içerisinde slalom çubuklarını atlarsa bu istasyonu tekrar eder, slalom direklerini devirirse her hata için toplam süreye 2 sn. eklenir.

·         Bölüm 3: Aday, belirlenmiş bölgeden kasa içinde bulunan basketbol, voleybol ve hentbol topunu (3 adet) işaretli duvara birer kez sırasıyla atıp tutacaktır.

Hatalar: Top elden kaçarsa aday topu alıp doğrusunu yapana kadar devam eder. Top duvarda işaretli çizginin altına gelirse veya atış sırasında belirlenmiş bölge ihlali yaparsa, her bir hata için toplam süreye 2 sn. ilave edilir.

·         Bölüm 4: Aday, birinci engelin üzerinden, ikinci engelin altından ve üçüncü (son) engelin üzerinden geçecektir.

Hatalar: Aday, engeli devirirse her hata için 2 saniye ceza ilave edilir. Aday,engelleri sırasıyla geçmez veya zaman kazanmak için engelleri devirirse istasyonun başına döner.

·         Bölüm 5: Aday, karşılıklı iki ayrı kasa içerisindeki iki farklı topların yerlerini değiştirir. Yani bir kasadaki farklı toplar diğer kasaya toplanır. Aday her seferinde yalnızca 1(bir) top taşımak zorunda ve isteği taraftan başlayabilir.

Hatalar: Topun kasa içerisinden fırlayarak çıkması durumunda aday topu alıp kasa içine koymakla yükümlüdür. Aday, aynı renk ve şekildeki topları aynı kasaya taşıyana kadar uyarılır. Bu istasyonu doğru şekilde tamamlayamayan aday bir sonrakine geçemez. Uyarılara rağmen istasyonu doğru tamamlamayan aday diskalifiye edilir.

·         Bölüm 6: Aday, cimnastik sırasının üzerinden sağ-sol beşer kez (toplam 10 tekrar) çift ayak ile sıçrayacaktır. Başlama ve bitirme sıçramaları dahil tüm sıçramalar çift ayakla yapılacaktır.

Hatalar: Aday, istenilen nizami olmayan çift ayak sağ –sol sıçramada her bir hata için toplam süreye 2 (iki) saniye ilave edilir. Aday istenilen nizami sıçramaları yapmadan geçerse diskalifiye edilir.

·         Bölüm 7: Aday, fotoselin bitiş kapısından geçerek fotoseli durdurur ve koordinasyon parkuru tamamlanır.

·         Erkekler için minimum değer; 48 saniye, kadınlar için minimum değer; 57 saniyedir.

 

Bursa Uludağ Üniversitesi
Bursa Uludağ Üniversitesi
Sınav Tarihi

24 - 28 Temmuz 2017

Sınav Sistemi
Özgeçmiş &Tek Aşamalı bir sınav sistemi vardır fakat 4 Testten 1 tanesi seçer adaylar.
Özgeçmiş
Var
Bölümler Kontejan

Beden Eğitimi Bölümü 

48 Erkek 32 Bayan

Antrenörlük Bölümü

29 Erkek 18 Bayan

 

 

Baraj Puanı
Beden Eğitimi Bölümü 240 Puan Milli 150 Puandır. Antrenörlük Bölümü 200 Puan Milli 150 Puandır.
Kimler Düşünebilir
Özgeçmişi iyi olup normal YGS'li adaylar Özgeçmişi olmayan adaylar YGS'si yüksek adaylar.
Düzenleyen
Ömer ÖZEN

www.besyohazirlikkurslari.com

BENZER KILAVUZLAR