Anasayfa

BESYO'DA Milli Sporcu Olmanın Avantajları

ÖMER ÖZEN

Yayın Tarihi

17 Ara 2018

Milli Sporcuların BESYO Özel Yetenek Sınavlarına Başvurabilmeleri İçin TYT' den en az 150 Ham Puan Almaları Yeterli Olmaktadır.

Milli Sporcuların BESYO Özel Yetenek Sınavlarına Başvurabilmeleri İçin TYT' den en az 150 Ham Puan Almaları Yeterli Olmaktadır.

Ayrıca Milli Olduklarından Dolayı Artı Puan Alıp, Bir Çok Üniversitede Branş Sınavları Tam Puan Olarak Değerlendirilip, Sadece Koordinasyon Testlerine Tabi Tutulmaktadırlar. Bazı Okullarda Sınav Sistemlerine Göre Sınava Bile Girmezler.

Milli Sporcular İçin Her Üniversitenin Özel "Milli Kontenjanları" Olup Milli Olmayan Adaylarla Rekabet Etmeleri Engellenmiştir.

Önemli Olan Tek Şey, İlgili Milli Sporcunun Gireceği Sınava, Hazırlık Kursunda Hazırlanıp Bağlı Olduğu Branşın Federasyonu veya GSGM' den Yeni Tarihli Onaylanmış Millilik Belgesini Alıp Başvuru Yapmasıdır.

Uluslararası  Dünya, Avrupa, Olimpiyat  Şampiyonlarında İlk Üç Dereceye Giren Milli Sporcular YÖK' e Müracaat Ettiğinde YÖK Kontenjanından Sınava Tabi Tutulmaksızın Yerleştirilirler. Ayrıca Okul Bittikten Sonra KPSS Sınavına Girmeden Atanma Şansları Çok Yüksektir.