PERFORMANS YÜKSELTME AŞAMASINDA 5 ANA FAKTÖR VARDIR.

1- Kaliteli Antrenman: Sporcunun kapasitesi ve fiziksel özellikleri değerlendirilerek, eksik yönlerini giderici, iyi olan yönlerini çok daha iyi seviyeye getirmek için kişiye özel program hazırlanmalıdır.

2- Antrenman Sürekliliği: Sporcu sağlık dışı herhangi bir sebepten dolayı idmanını aksatmamalıdır. Unutulmamalıdır ki her antrenman bir öncekinin devamı niteliğindedir. Antrenman kaçırmak sonraki antrenmanlarda daha az başarı göstermenize sebep olmaktadır.

3- İyi Dinlenme: Özellikle antrenmandan sonraki ilk 4 saat iyi değerlendirilmelidir.
Ayrıca en geç gece 11-12 de uyuyup en az 8 saatlik uyku şart.

4- İyi Beslenme: Sporcunun fiziksel özellikleri boy- kilo ve kas-yağ orantıları dikkate alınarak karbonhidrat-yağ-protein ayarlamasını yapıp dengeli beslenmesi.

5- Vücut Kitle İndeksi: Zirve performansına ulaşmak için sporcunun boy-kilo ve kas-yağ orantıları istenilen seviyede olmalıdır.
Özellikle besyo sınavları gibi saniselerin önemli olduğu sınavlarda 1-2 fazla kilonun bile büyük önemi vardır.

Performans yükseltme faktörlerinden sadece 1 tanesi Antrenörlerin sorumluluğundadır.(Kaliteli Antrenman)
Geri kalan 4 etken öğrencinin yapması gereken sorumluluklardır.(Antrenman Sürekliliği - İyi Dinlenme - İyi Beslenme)

Sınavlara giriş için yeterli TYT puanını aldınız doğru hazırlık kursunu seçip kaliteli antrenmanlarla performansını yükseltemeye başladınız; fakat üzerinize düşen sorumlulukları yerine getirmiyorsunuz. Performansınızda düşüş olacaktır ve sınavlara zirve performansınızla giremeyeceksiniz. Saliselerin bile önemi olduğu bu sınavlarda başarılı olmanın yolu antrenman performansınızdan geçiyor.

Üniversitelerin BESYO bölümlerinde okumak isteyen öğrenciler,  performanslarını yükseltmek ve Özel Yetenek Sınavlarında başarılı olmak amacıyla hazırlık kurslarına katılmak zorundadır. BESYO Hazırlık Kurslarına katılmadan kazanma şansları çok düşüktür.(% 3- 5) Sporcu Olmak Başka, BESYO'ya Hazırlanmak Bambaşka Bir Şeydir..

UNUTMAYIN ! Antrenörlerin elinde sihirli değnek yok. İyi dinlenme, iyi beslenme ve antrenman sürekliliğine uyum sağlamadığınız takdirde yaptığınız kaliteli antrenmanların size çok bir faydası olmaz ve hedeflerinize ulaşamazsınız.
Yazan: Ömer ÖZEN.


Şehirlere Göre En Başarılı Besyo Hazırlık Kurslarını Sizler İçin Bir Araya Getirdik.
Kurslar Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız.