Besyo Sınav Şekilleri

BESYO SINAV SİSTEMLERİ

Besyo Özel Yetenek Sınavları Her Üniversitede Farklılık Göstermektedir. Her Üniversite Farklı Sınav Sistemi Uyguladığı İçin Çeşitlilikler Meydana Gelmiştir.

Üniversiteler Bu Sınav Sistemlerinden İsterse 1 Tanesini İsterse De 2-3 Farklı Sistemi Bir Arada Kullanabilir. Genel Hatlarıyla Üniversitelerin Sınav Sistemlerini Sizler İçin Derledik.

1- Koordinasyon Parkuru: Ardarda Gelen Hareketleri Tekniğe Uygun Şekilde En Kısa Sürede Yapmaya Denir.  Adayın Başlangıç ve Bitiş Süreleri Fotosel Denilen Elektronik Kronometre İle Alınır.

2- Branş Sınavı: Adayın Futbol, Basketbol, Voleybol, Atletizm, Tenis Gibi Uzmanı Olduğu Branşı Seçerek Sınava Girmesidir. Ör: Futboldan Branş Sınavına Girecek Adayın Top Sürme Yeteneğinin Ölçülmesi.

3- Özgeçmiş Değerlendirmesi: Adayın Sportif Kariyer Değerlendirmesidir. Adayın Lisans Yılı, Oynadığı Maçlar/Müsabakalar yada bulunduğu ligı Değerlendirilerek Puan Alır.

4-Atletizm Sınavı:  Adayın Dayanıklılık Sürat Gibi  Özelliklerini Ölçmek İçin 20-30 Metre Sürat Testleri Yada 800-1500 Metre Dayanıklılık Koşuları Yapılmaktadır.

5-Motorik Testler: Adayın Kol-Bacak Kuvveti Yada Sıçrama Yeteneği Gibi Özelliklerini Ölçmek İçin: İleri Top Atma, Dikey Sıçrama, Öne 3 Adım Sıçrama,  Vb. Yapılan Testlerdir.

 

Tablo 1: Bazı Okulların Sınav Sistemleri:

BESYO ÖZEL YETENEK SINAV ŞEKİLLERİ

OKUL

KOORDİNASYON SINAVI

BRANŞ SINAVI

SPORTİF ÖZGEÇMİŞ
DEĞERLENDİRMESİ

ATLETİZM SINAVI
(GENEL)

MOTORSAL TESTLER

İstanbul Üniversitesi

   

?

?

 

Marmara Üniversitesi

   

?

?

 

Ankara Üniversitesi

?

 

?

   

Gazi Üniversitesi

?

?

     

Edirne Trakya Üniversitesi

 

?

     

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi

 

?

 

?

?

Tekirdağ Üniversitesi

?

 

?

   

Gedik Üniversitesi (Özel)

   

?

?

?

Gelişim Üniversitesi (Özel)

?

 

?

   

Haliç Üniversitesi (Özel)

     

?

 

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi

 

?

?

?